Portal Gminy Z³ota - gminazlota.pl

¦roda, 24 kwietnia 2024, Do koñca roku 251 dni Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Ogloszenia

Polecana impreza

Wyślij SMS

Chroberz

So³tys:
Wojciech Adamczyk
.

Rada So³ecka:
Zofia Jezutek,
Gabriela Doroz,
Kazimiera Kasza.

Radni: Micha³ Bujak, Adam Wypych, Dariusz Tarka

Liczba mieszkañców: 964 - najwiêksza miejscowo¶æ gminy (dane z 2005 roku),

Szko³y: Przedszkole, Szko³a Podstawowa, Zespó³ Szkó³ Centrum Kszta³cenia Rolniczego,

Instytucje: Telekomunikacja Polska S.A.- Placówka Us³ug Telefonicznych, Agencja Pocztowa, O¶rodek Zdrowia, O¶rodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia (pa³ac Wielopolskich), Centrum Kszta³cenia Na Odleg³o¶æ przy Bibliotece Publicznej w Chrobrzu (darmowy dostêp do internetu).

Biblioteka: Biblioteka Publiczna.

Ko¶ció³: murowany z XVI wieku.

Sport:
GKS Strzelec Chroberz - Klasa B seniorów (www.strzelec.chroberz.info), liczne rozgrywki sportowe, Ogólnopolskie Kolarskie Kryterium Uliczne Chrobrza, LUKS "Chrobry" Chroberz przy ZSCKR.

Baza sportowa: stadion sportowy, hala (niewymiarowa), boisko przy szkole podstawowej, boisko asfaltowe, dwa boiska do siatkówki.

Zabytki
:
Zespó³ ko¶cio³a pod wezwaniem Wniebowziêcia Naj¶wiêtszej Marii Panny i ¶wiêtego Jana Kantego, zosta³ ufundowany przez Stanis³awa Tarnowskiego, wojewodê sandomierskiego w1550roku.

W ko¶ciele znajduj± siê m.in. -nagrobki z po³owy XVI wieku, uwa¿ane za jedne z najcenniejszych zabytków renesansowych w Polsce
- dzwonnica drewniana z XIX wieku

Pa³ac Wielopolskich projektu Henryka Marconiego


Inne:
- Gospodarstwa agroturystyczne, Ochotnicza Stra¿ Po¿arna, Punkt Apteczny.
- Gmina Z³ota prowadzi budowê przystani kajakowej wraz z infrastruktur± turystyczn± nad rzek± Nid±.
- Ze ¶rodków unijnych wybudowany zosta³ plac zabaw.


HISTORIA SO£ECTWA


Nazwa pochodzi od staropolskiego wyrazu „chrobry” co oznacza³o dzielny. Pierwsza wzmianka o miejscowo¶ci pochodzi z 1153 roku i jest zapisana w Kodeksie Dyplomatycznym Polski (Codex diplomaticus Poloniae) pod nazw± Chrober.

Wed³ug kroniki Marcina Kromera osadê mia³ tu za³o¿yæ Boles³aw I Chrobry w 1019 lub 1020 roku po powrocie z wyprawy kijowskiej.

Zanotowa³ te¿ Kromer inn± rzecz, która jest bardzo ciekawa. Czytamy u niego, ¿e Henryk ksi±¿ê sandomierski podarowa³ templariuszom (zakon rycerski) z Kujaw dziesiêciu ch³opów z Chrobrzy, którzy po kilku latach wrócili do rodzinnej wsi. Kromer zanotowa³ imiona tych ch³opów byli to: bracia Sur i Wojan, bracia Cucek i Zawit oraz Min¶lin, Dobrociech, Sanchora, Surka, Gilissa i Bambica.

W XIII wieku by³a to wa¿na osada w dzielnicy krakowskiej. Przebywali tu Leszek Bia³y i Boles³aw Wstydliwy ksi±¿êta krakowscy. Niestety w 1241 roku przeszed³ têdy niszczycielski najazd tatarski, który by³ w pamiêci miejscowych mieszkañców jeszcze na pocz±tku XX wieku. W latach 1244, 1250 i 1254 odbywa³y siê w Chrobrzy wiece dzielnicowe krakowskie (zjazdy ca³ej ludno¶ci). Byæ mo¿e Chroberz zawdziêcza to wyró¿nienie dziedzicom z Chrobrzy, którzy wiernie s³u¿yli kolejnym ksi±¿êtom i królom. Byli to Jan z Chrobrzy i Stanis³aw z Chrobrzy.

W 1290 na pewno istnia³ ju¿ zamek obronny, poniewa¿ w 1290 otrzyma³ go Jêdrzej (Andrzej) m³ody królewicz wêgierski, uciekinier ze swojego kraju. Zgin±³ on z r±k nas³anych zabójców utopiony w Nidzie w roku 1291 (ówczesna walka polityczna).

W 1370 roku ¶miertelnie chory Kazimierz Wielki wracaj±c z ³owów do Krakowa odpoczywa³ w³a¶nie w Chrobrzy. Wed³ug kroniki Kromera król „pi³ wodê choæ mu doktorowie zakazywali zaczem siê j±³ gorzej mieæ”. Kolejni w³a¶ciciele Chrobrzy wiernie s³u¿yli nastêpcom Kazimierza Wielkiego. Kroniki zanotowa³y Macieja z Chrobrzy i Marcina z M³odzianowic dziedzica Chrobrzy. W 1377 roku podczas wyprawy przeciw Litwie, za panowania Ludwika Wêgierskiego, pi±t± chor±gwi± polsk± dowodzi³ Drogosz z Chrobrzy. Jego synami byli Adam i Miko³aj. Panowie z Chrobrzy otrzymywali liczne urzêdy i godno¶ci w Polsce prze³omu XIV i XV wieku. Wspomniany Miko³aj pe³ni³ wa¿ne funkcje w biskupstwie w³oc³awskim natomiast Filip z Chrobrzy by³ podsêdkiem krakowskim (1434) a Tomasz z Chrobrzy kanonikiem krakowskim.

W 1438 roku dobra Chroberz przechodz± na w³asno¶æ Têczyñskich a nastêpnie Tarnowskich (w formie wiana). Tarnowscy zburzyli w po³owie XVI w zamek a na jego miejscu Stanis³aw Tarnowski wybudowa³ tu pa³ac oraz ko¶ció³ (odrestaurowany kosztem parafian w 1830 roku).
Stanis³aw Tarnowski wart jest wspomnienia, poniewa¿ by³ to jeden z niewielu polskich podró¿ników w tamtych czasach. By³ w Egipcie, Palestynie, w Zachodniej Europie. Gdy wróci³ do Polski pe³ni³ godno¶æ wojewody sandomierskiego.

W 1582 roku wie¶ kupi³ Myszkowski, biskup krakowski. Chroberz by³ jego prywatn± w³asno¶ci± i przeszed³ na w³asno¶æ rodu. Mieszka³o w Chrobrzy, wed³ug spisów podatkowych z 1579 roku, trzydziestu kmieci na piêtnastu ³anach ziemi, piêciu zagrodników, dwudziestu dziewiêciu cha³upników i komorników oraz dwóch rybaków.

Myszkowscy powiêkszyli i upiêkszyli pa³ac, który wg kronik sta³ siê „pulcherrima arx” czyli przepiêkny. W XVII wieku dobra Chroberz zosta³y w³±czone do ordynacji piñczowskiej. W³a¶nie w Chrobrzy istnia³a siedziba administracji tej ordynacji.

W 1727 roku wygas³a rodzina Myszkowskich po mieczu i ordynacja piñczowska przesz³a na w³asno¶æ rodu Wielopolskich Ród ten w³ada³ dobrami chrobeskimi do pocz±tku XX wieku.

W marcu 1794 podczas powstania ko¶ciuszkowskiego przez Chroberz, Rudawê i Nieprowice wycofywa³y siê wojska rosyjskie z rejonu Krakowa, gdzie og³osi³ powstanie T. Ko¶ciuszko. W³a¶nie w Chrobrzy dosz³o do potyczki z wojskami polskimi id±cymi za Rosjanami.

Chroberz zawdziêcza du¿o rodzinie Wielkopolskich a szczególnie margrabiemu Aleksandrowi Wielopolskiemu (1803-1877). Postawi³ on w po³owie XIX wieku pa³ac na miejscu dawnego pa³acu Tarnowskich i Myszkowskich.

W czasie powstania styczniowego obszary po³udniowej kielecczyzny sta³y siê terenem intensywnych walk powstañczych. Dzia³aj±cy tu Marian Langiewicz 11 marca 1863 r og³osi³ siê dyktatorem powstania. W dniu 16 III przyby³ ze swoim oddzia³em do Chrobrzy gdzie zaj±³ pa³ac Wielopolskich. Noc± z 16 na 17 III doniesiono mu o zbli¿aj±cych siê Rosjanach. Rankiem ruszy³ w kierunku Zago¶cia, przeszed³ most na Nidzie. Jednak ju¿ na drugim brzegu z kierunku Krzy¿anowic nadci±gn±³ drugi oddzia³ rosyjski, z którym walki trwa³y ca³y dzieñ. Dopiero noc± uda³o siê Langiewiczowi odskoczyæ w kierunku Grochowisk gdzie 18 III stoczono jedn± z najwiêkszych bitew powstania (zginê³o po obu stronach ponad 600 ludzi).

Podczas reformy w³o¶ciañskiej (1864) utworzono gminê Chroberz, która istnia³a jeszcze w XX wieku. Nale¿a³y do niej obok Chrobrzy, Wojs³awice, Zagaje Stradowskie, Zawarza, Stradów, Aleksandrów i Wola Chrobeska. W koñcu XIX wieku gmina liczy 7000 ludzi a parafia Chroberz 3 375 dusz. Wie¶ Chroberz ma w koñcu XIX wieku stu dziewiêciu gospodarzy oraz obszar 940 mórg.

Podczas I wojny ¶wiatowej przechodzi têdy linia frontu, co spowodowa³o liczne zniszczenia.

W rejonie Chrobrza w lipcu i sierpniu 1944 roku (republika piñczowska) mia³a swój sztab 1 Brygada A.L. Ziemi Kieleckiej. Dosz³o tam 9 VIII 1944 do potyczki z wojskami niemieckimi.


  • Artyku³ w Tygodniku Katolickim "Niedziela o parafii Chroberz [Czytaj] 

Copyright © 2007-2018 Portal Gminy Z³ota.
Wszelkie prawa zastrze¿one.
Kopiowanie i wykorzystywanie zdjêæ oraz innych materia³ów zawartych w portalu bez wiedzy Redakcji zabronione.

Osób on-line: 6