Portal Gminy Z³ota - gminazlota.pl

¦roda, 24 kwietnia 2024, Do koñca roku 251 dni Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

Ogloszenia

Polecana impreza

Wyślij SMS

Rozg³o¶nie Radiowe

Prezentujemy rozg³o¶nie radiowe, które mo¿na "odbieraæ" na terenie gminy Z³ota. Czêstotliwo¶ci sprawdzone w miejscowo¶ciach Chroberz i Z³ota, po klikniêciu na s³owo "on-line" mo¿liwo¶æ pos³uchania w internecie - sprawd¼ w zak³adce po prawej stronie, na stronie g³ównej naszego serwisu (www.gminazlota.pl).


Radio Kielce
Rozg³o¶nia Regionalna Polskiego Radia w Kielcach. Nadaje lokalnie w stolicy województwa na 90,4 MHz oraz dla ca³ego województwa i terenów znacznie wiêkszych - na 101,4 MHz.
Powsta³o w 1952r., pocz±tkowo jako stacja kablowa, dopiero potem podbiwszy regionalny eter. Przez wiêkszo¶æ czasu istnienia - po dzieñ dzisiejszy stacja koncentruje siê na ¿yciu kulturalnym, spo³ecznym czy sportowym regionu, a reporta¿e, wywiady i informacje przeplata ró¿norak± muzyk± popularn± i (w ramach audycji "Folklor", albo "W rytmach muzyki ludowej") folklorystyczn±.
Dziêki nadajnikowi umieszczonym w obiekcie na ¶w. Krzy¿u rozg³o¶nia pokrywa ogromne tereny, siêgaj±c zasiêgiem niemal do po³udniowych i wschodnich granic kraju. Pokrywa oprócz ca³ego woj. ¶wiêtokrzyskiego, takie wiêksze miasta, jak: Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki, Radom, Pu³awy, Kra¶nik, Stalowa Wola, £añcut, Tarnobrzeg, Mielec, Dêbicê, Tarnów, Bochniê czy nawet Limanow± i czê¶ciowo Zakopane.
Stacja nale¿y do stowarzyszenia 4R obok PR Kraków, PR Rzeszów i PR Lublin, a tak¿e do grupy Audytorium 17.

Radio Kraków
Polskie Radio Kraków, PR Kraków. Jedna z 17 rozg³o¶ni regionalnych Polskiego Radia, nale¿±ca do Audytorium 17 oraz do stowarzyszenia 4R (obok PR Rzeszów, PR Kielce i PR Lublin).
Pocz±tki stacji siêgaj± a¿ 1927r., kiedy to stacja transmitowa³a po raz pierwszy hejna³ mariacki. Nadaje ró¿norak± muzykê popularn±, rozrywkow±, ale i alternatywn± z du¿ym naciskiem na przypominanie s³uchaczowi klasyków sprzed lat. Na tym polu odró¿nia siê nieco od pozosta³ych stacji z Audytorium 17. Rozg³o¶niê cechuje intensywne wype³nienie anteny zró¿nicowanymi audycjami autorskimi prowadzonych przez m.in. A. Krupê, B. Stêpniak-Wilk czy L. D³ugosza.
Rozg³o¶nia na bie¿±co informuje o naj¶wie¿szych wydarzeniach z regionu w regularnych, cogodzinnych serwisach, nie zapominaj±c tak¿e o kierowcach (realizowane s± tzw. traffici).
Zasiêgiem obejmuje ca³e województwo ma³opolskie, przygraniczne tereny woj. podkarpackiego i ¶l±skiego oraz po³udniow± po³owê woj. ¶wiêtokrzyskiego.

Radio VIA
Radio Via – katolickie radio diecezjalne o charakterze spo³eczno-religijnym z siedzib± w Rzeszowie. Rozpoczê³o swoj± dzia³alno¶æ dwugodzinn± audycj± 8 grudnia 1994 roku. Od roku 1998 r. nadaje ca³odobowo. Dyrektorem stacji od roku 2000 jest ks. Bogus³aw Przeklasa.

Na antenie Radia Via mo¿na us³yszeæ muzykê, informacje z regionu, a tak¿e audycje religijne.

Od 1999 rozg³o¶nia zajmuje siê tematyk± sportu ¿u¿lowego. Mecze Stali Rzeszów przyci±gaj± przed radio odbiorniki setki tysiêcy s³uchaczy. Zawody ¿u¿lowe s± transmitowane przez wysokiej jako¶ci sprzêt.

RDN Ma³opolska
RDN Ma³opolska jest jedn± z kilkudziesiêciu diecezjalnych i zarazem komercyjnych stacji regionalnych w kraju. Nadaje od 1993 roku, na trzech czêstotliwo¶ciach w rejonie po³udniowo-centralnej Ma³opolski.
Pocz±tkowo tarnowska stacja szerzy³a swój przekaz pod has³em: Radio Dobra Nowina, za¶ w latach 1998-2004 stacja wspó³pracowa³a z Radiem Plus, nadaj±c przez pewien czas jako po prostu Radio Plus Tarnów. Od prawie sze¶ciu lat, ponownie nadaje niezale¿ny program prosto ze studia w Tarnowie i w Nowym S±czu przy wspó³pracy reporterów z Dêbicy, Bochni, Brzeska i Mielca. Rozg³o¶nia oferuje s³uchaczowi du¿± porcjê informacji z regionu, wywiady z ró¿nymi osobami zwi±zanymi z Ma³opolsk±, a tak¿e rozmowy ze s³uchaczami i reporta¿e. Wszystko to okraszone jest polsk± i zagraniczn± muzyk± popularn±.
Czêstotliwo¶æ 88,3 MHz, na której RDN emitowane jest z Jaworzyny Krynickiej pokrywa przede wszystkim Krynicê-Zdrój i ró¿ne punkty w promieniu kilkudziesiêciu kilometrów od nadajnika. Na 101,2 MHz rozg³o¶nia emituje swój przekaz dla Nowego S±cza i Limanowej, lecz i tê czêstotliwo¶æ s³ychaæ jeszcze daleko na pó³noc, ju¿ w granicach województwa ¶wiêtokrzyskiego. G³ówn± czêstotliwo¶ci± RDN Ma³opolska jest niew±tpliwie 103,6 MHz, na której stacja nadaje z Lichwina, 15km na po³udnie od Tarnowa. Dziêki temu nadajnikowi stacjê s³ychaæ doskonale w promieniu 40-60km wokó³ Tarnowa, za¶ na pó³noc zasiêg przekracza 100km.

Program 1
Polskie Radio Program I, PR1 lub popularnie - Jedynka - jest polsk± rozg³o¶ni± publiczn± maj±c± swe pocz±tki w nadaj±cym od 1925r. Polskim Towarzystwie Radiotechnicznym, co czyni j± niew±tpliwie najstarsz± polsk± stacj± radiow±.
Swój uniwersalny charakter, Jedynka zawdziêcza bogatej ofercie programowej bogatej w s³owo mówione, kulturê i szerok± pojêt±, polsk± i zagraniczn± muzykê rozrywkow±. To tu us³yszeæ mo¿na s³uchowiska radiowe, tak znane, jak "W Jezioranach" czy "Matysiakowie", audycje i raporty na temat gospodarki, polityki, ale i stanu kultury w kraju. Oczywi¶cie Jedynka prezentuje tak¿e naj¶wie¿sze informacje z kraju i ze ¶wiata - o pe³nej godzinie, przez ca³± dobê.
Muzyka prezentowana przez stacjê to przede wszystkim muzyka popularna, ale tak¿e utwory z ca³ego XX wieku, piosenka autorska, kabaretowa czy poezja ¶piewana.
Polskie Radio Program I jest jedn± z czterech rozg³o¶ni Polskiego Radia z siedzib± w Warszawie (dodatkow±, 5. jest regionalne Radio Dla Ciebie), a wiêc Programów II, III i IV (Radia Euro) Polskie Radia. Jako jedyna obecnie radiowa w Polsce nadaje swój program nie tylko na UKFie (pokrywaj±c ca³y kraj), ale tak¿e na falach d³ugich - na czêstotliwo¶ci 225kHz z Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim /k. Bydgoszczy. Nadajnik ten doskonale uzupe³nia niewielkie braki, g³ównie w terenach górskich kraju, w pokryciu UKF, ale tak¿e pokrywa spory fragment Europy, znacznie rozszerzaj±c swój zasiêg po zmroku (naturalna w³asno¶æ fal d³ugich).

Program 2
Radiowa Dwójka to rozg³o¶nia ogólnopolska Polskiego Radia, w której g³ówny nacisk po³o¿ony jest na kulturê elitarn±. Istnieje od 1 marca 1937 roku.
Na antenie us³yszeæ mo¿emy przede wszystkim audycje kulturalne i literackie, w tym s³uchowiska oraz muzykê klasyczn±, jazzow± i regionaln±. Bywa nazywana Najwiêksz± Filharmoni± ¦wiata.
Obecnie mo¿na jej s³uchaæ na pa¶mie UKF na oko³o 60-70% terytorium kraju, a dziêki przekazowi w internecie - na ca³ym ¶wiecie.

Program 3
Ogólnopolska stacja radiowa Polskiego Radia, która istnieje od 11 marca 1958 roku.
Jako stacja o charakterze muzycznym, ale i publicystyczno-informacyjnym kieruje swój niekomercyjny przekaz do dojrza³ego s³uchacza. Radiowa Trójka oferuje bardzo szerok± gamê muzyki rozrywkowej, miêdzy innymi z takich gatunków, jak: ambitny pop, rock, alternatywa, jazz i chillout, oldies, piosenka autorska czy kabaretowa. Na uwagê zas³uguje tak¿e ogromna ilo¶æ audycji autorskich (m.in. "LP3", "Minimax", "Muzyczna Poczta UKF", "Sjesta", "Offensywa") podana w najwy¿szej jako¶ci przez znane i cenione osobowo¶ci radiowe doskonale obeznane w muzycznej bran¿y. To Trójka, jako pierwsza na wiêksz± skalê zaczê³a nadawaæ listê przebojów w Polsce - w 1982r. - która to audycja (Lista Przebojów Programu Trzeciego) go¶ci w radiu co tydzieñ - po dzi¶ dzieñ. Na antenie stacji, podobnie, jak na wszystkich innych nale¿±cych do Polskiego Radia, us³yszeæ mo¿na tak¿e profesjonalnie przygotowane serwisy informacyjne z kraju i ze ¶wiata. Miêdzy zró¿nicowan± muzyk± i informacjami nie brak tak¿e bogatego w tre¶ci s³owa mówionego oraz specyficznego kontaktu ze s³uchaczami (np. "Za, a nawet przeciw")
Rozg³o¶nia ma swoje sta³e zaplecze s³uchaczy, które kszta³tuje siê na do¶æ sta³ym poziomie, prawie 10% w skali kraju. Polskie Radio Trójka nadaje g³ównie z obiektów wielkich mocy, co zapewnia niemal stuprocentowe pokrycie kraju, a tak¿e terenów przygranicznych.

Radio Maryja
Radio Maryja powsta³o w 1991r. jako lokalna stacja katolicka - jedna z pierwszych po upadku PRL.
Rozg³o¶nia, od pocz±tku prowadzona przez charyzmatycznego dyrektora - ks. Tadeusza Rydzyka, od lat pozostaje mocnym, ale i kontrowersyjnym g³osem Ko¶cio³a Katolickiego i ¶rodowisk narodowych Polski. Na antenie us³yszeæ mo¿na przede wszystkim bardzo bogat± gamê audycji religijnych i refleksyjnych, kulturalnych, od pewnego czasu, tak¿e politycznych. Bardzo istotnym faktem jest wyj±tkowo mocna wiê¼ Radia Maryja ze swoimi sta³ymi s³uchaczami. Stacja utrzymuje siê od pocz±tku istnienia z dobrowolnych datków ofiarodawców.
Rozg³o¶nia, za³o¿ona przez Zgromadzenie Naj¶wiêtszego Odkupiciela (redemptorystów) nadawa³a pocz±tkowo z jednego nadajnika w Bydgoszczy, bêd±c jedn± z pierwszych stacji katolickich w Polsce. Szybko rozros³a siê jednak sieæ nadajników rozg³o¶ni, oparta g³ównie o bardzo bogat± sieæ obiektów ma³ego zasiêgu w ca³ym kraju, co szybko przysporzy³o znacznej popularno¶ci radiu.
Sieæ nadajników ma³ej mocy z biegiem lat czê¶ciowo wzbogaci³a siê o nadajniki du¿ej i wielkiej mocy w ró¿nych czê¶ciach kraju, czêsto jednak bez wy³±czenia tych lokalnych - co daje zwielokrotnion± obecno¶æ stacji na skali w wielu punktach Polski, ale wci±¿ niedostateczny odbiór w innych miejscach kraju.

Radio ZET
Radio ZET, jedna z dwóch rozg³o¶ni komercyjnych ogólnopolskich, powsta³a 28 wrze¶nia 1990 roku.
Stacja zaczyna³a sw± dzia³alno¶æ jako lokalne warszawskie Radio Gazeta, które szybko rozbudowa³o ogólnopolsk± sieæ nadajników pokrywaj±c po kilku latach ca³± Polskê wraz z przygranicznymi terenami.
Radio ZET w wiêkszo¶ci czasu antenowego nadaje muzykê popularn± lat 80., 90. i obecnych w formacie Hot AC/Adult CHR trafiaj±c przede wszystkich do doros³ego, pracuj±cego s³uchacza. Stacja nadaje regularnie (co godzinê, rano i po po³udniu odpowiednio czê¶ciej) sprawnie zrealizowane serwisy informacyjne - wiadomo¶ci Radia ZET, które traktuj± o naj¶wie¿szych informacjach z kraju i ze ¶wiata. Z serwisów tych korzysta tak¿e wiele stacji lokalnych i regionalnych w kraju.
Rozg³o¶nia od pocz±tków dzia³alno¶ci nadaje wiêkszo¶æ najbardziej rozpoznawalnych audycji s³ownych, jak: "Go¶æ Radia Zet" (audycja polityczna), czy "Dzwoniê do Pani, Pana w bardzo nietypowej sprawie..." (audycja interwencyjna, choæ pocz±tkowo humorystyczna).
Radio ZET nale¿y do grupy Eurozet, która zrzesza takie stacje radiowe, jak: Radio Planeta FM, Chilli ZET, Antyradio, Radio Plus, czy wêgierskie Radio 1 (po³owa udzia³ów).

RMF FM
RMF FM - Radio Muzyka Fakty. To jedna z dwóch ogólnopolskich komercyjnych stacji radiowych. Nadaj±c z obiektów wielkich mocy poza miastami i ma³ej mocy - w miastach - pokrywa ca³y kraj i jego przygraniczne rejony.
RMF FM powsta³ 15 stycznia 1990 roku. Pierwotnie skrót oznacza³ "Radio Ma³opolska Fun" - by³a to lokaln± stacja radiowa emitowana z RTCN Chor±gwica pod Krakowem.
Antenê stacji zape³nia przede wszystkim uznana muzyka popularna w formacie Hot AC/Adult CHR, a wiêc najwiêksze przeboje od lat 80. pocz±wszy, na nowo¶ciach skoñczywszy. Co godzinê (a rano i po po³udniu co pó³ godziny b±d¼ 15 minut) us³yszeæ mo¿na profesjonalnie przygotowany serwis informacyjny z kraju i ze ¶wiata - Fakty RMF FM.
Dodatkowo na antenie goszcz± audycje humorystyczne i autorskie pasma prezentuj±ce muzykê popularn±. Jedn± z najbardziej charakterystycznych audycji stacji by³a niegdy¶ lista Hop-Bêc, od 2002r. zast±piona przez Poplistê.
RMF FM jest najwiêksz± stacj± radiow± wchodz±c± w sk³ad spó³ki Broker FM (powsta³ej w 1997r.), do której nale¿± tak¿e stacje: RMF Maxxx, RMF Classic czy internetowe Miasto Muzyki.

RMF MAXXX
RMF Maxxx jest stosunkowo now± sieci± ponadregionaln± o ugruntowanej na rynku stacji m³odzie¿owych, stale umacniaj±cej siê pozycji. Pierwsza rozg³o¶nia spod szyldu powsta³a w roku 2004 w Krakowie.
m³odszy brat RMF FM, emituje swój program na terenie wiêkszych i niektórych mniejszych miast w Polsce, obejmuj±c zasiêgiem oko³o 30% jej terytorium powierzchniowo oraz ok. 50-60% ludno¶ciowo. Program stacji kierowany jest do m³odego s³uchacza, obok konkurencyjnych Radia Planeta i Radia Eska. W RMF Maxxx us³yszymy wiêc przewa¿aj±c± muzykê dance/pop/R"n"B, za¶ wieczorami tak¿e rytmy trance/house (mixy, sety). Styl prowadzenia audycji nie pozostaje w tyle w stosunku do playlisty, jest lu¼ny i swobodny. Za¶ g³osy profesjonalnie przygotowanych prezenterów, specyficzny kontakt z m³odymi s³uchaczami, audycje humorystyczne i energicznie przeprowadzane serwisy informacyjne sk³adaj± siê, wraz z muzyk±, na format CHR (Contemporary Hit Radio). Za dnia na playlistê RMF Maxxx sk³ada siê kilkadziesi±t piosenek w czêstej rotacji (ok. raz na 2 godziny) oraz kilkaset rzadziej prezentowanych utworów, w tym tak¿e, czasami, klasyków muzyki popularnej. Wieczorami us³yszymy w Maxxxie muzykê taneczn± i klubow±, za¶ noc± - playlista jest znacznie bogatsza w polsk± muzykê popularn± (niekiedy tak¿e hip-hopow±). Na bazie koncesji lokalnych, stacja w poszczególnych miejskich ods³onach realizuje serwisy i traffici z obs³ugiwanego rejonu. Nad ¶wie¿o¶ci± informacji czuwaj± redaktorzy RMF FM, osobni RMF Maxxx, oraz zespo³y regionalne stacji.

Przejêcie czêstotliwo¶ci poprzednio nadaj±cej stacji - kieleckiego Radia Tak (pod koniec - TAK FM) - nast±pi³o definitywnie wraz z pocz±tkiem lata 2007r., choæ sam proces prze³±czania siê trwa³ kilka miesiêcy. Powsta³e w Tak FM by³o komercyjn± kieleck± stacj± lokaln±, nadaj±c± muzykê popularn± czterech dekad - lat 60., 70., 80. oraz 90. oraz aktywnie uczestnicz±c± w ¿yciu regionu. Krakowska sieæ wprowadziæ mia³a fundamentalne zmiany na antenie radia - format muzyczny, styl prowadzenia uleg³y by zmianie ku bardziej komercyjnej i m³odzie¿owej formie, za¶ wiêkszo¶æ programu emitowana bêdzie z g³ównej siedziby (program ogólnopolski).
Zmiany nast±pi³y, dwa nadajniki (98 oraz 106,5MHz) trafi³y do RMF Maxxx. Z czasem uruchomiono jeszcze 89,7MHz w Koñskich oraz 101,1 we W³oszczowie, któr± to czêstotliwo¶æ przeniesiono do Radomska (woj. ³ódzkie). By³y to czêstotliwo¶ci przyznane jeszcze Radiu Tak, które jednak nie zdo³a³o ich uruchomiæ.
Obecnie czêstotliwo¶æ 106,5MHz emitowana z RTCN ¦wiêty Krzy¿ jest kluczowym obiektem ca³ej sieci RMF Maxxx, który obs³uguje tereny od 80 do ponad 150km wokó³ siebie, pokrywaj±c ca³e woj. ¶wiêtokrzyskie oraz wkraczaj±c g³êboko w tereny województw o¶ciennych, daj±c nieprzerwan± mo¿liwo¶æ s³uchania stacji od Krakowa po Warszawê oraz od Lublina po przedmie¶cia £odzi.

Radio ESKA
Radio Eska – najwiêksza polska sieæ rozg³o¶ni radiowych, wchodz±ca obok stacji Eska Rock i VOX FM w sk³ad Grupy Radiowej Time zorganizowanej wokó³ Zjednoczonych Przedsiêbiorstw Rozrywkowych. Siedziba Radia ESKA S.A. mie¶ci siê w Warszawie.

Radio Eska, nazywane pocz±tkowo Radiem S, istnieje od 1990 roku. Jego korzenie s± jednak znacznie starsze – Eska wywodzi siê bezpo¶rednio z tajnego Radia Solidarno¶æ, nadaj±cego nielegalnie w latach PRL. Do 1998 r. Radio Eska nadawa³o wy³±cznie w Warszawie, Poznaniu oraz Wroc³awiu. Pocz±tkowo emitowany program posiada³ charakter muzyczno-informacyjno-publicystyczny.

Gdy w 1992 roku stacje Radia Eska przejê³y Zjednoczone Przedsiêbiorstwa Rozrywkowe, rozpoczêto starania o zbudowanie na bazie posiadanych rozg³o¶ni ogólnopolskiej sieci radiowej. Pierwszym krokiem w tê stronê by³o utworzenie sieci Super FM zrzeszaj±cych kilkana¶cie stacji lokalnych. Rozg³o¶nie zachowa³y pocz±tkowo samodzielno¶æ programow± i dotychczasowe nazwy, a wspó³praca ogranicza³a siê g³ównie do nadawania wspólnych serwisów informacyjnych.

Jako sieæ radiowa Eska dzia³a od 1998 roku. Powsta³a na bazie trzech stacji nadaj±cych wcze¶niej jako Radio Eska oraz sukcesywnie przejmowanych rozg³o¶ni lokalnych, w których wprowadzano now± nazwê, wspóln± playlistê i sieciowe pasma programowe.

Radio Eska nadaje program adresowany do s³uchacza w wieku 12-36 lat. Na antenie us³yszeæ mo¿na nowo¶ci, g³ównie z gatunków dance, euro-trance, r"n"b, pop, stupid house.

Rozg³o¶nie sieci Eska nadaj± g³ównie program sieciowy produkowany w Warszawie, uzupe³niaj±c go lokalnymi serwisami infomacyjnymi. Stacje w o¶miu najwiêkszych aglomeracjach (Warszawa, Poznañ, Wroc³aw, Aglomeracja katowicka, Kraków, Bydgoszcz, £ód¼, Trójmiasto) emituj± ponadto w³asne, lokalne pasma poranne (godz. 6-9).

Sieæ organizuje cykl letnich imprez z gwiazdami muzyki – Hity Na Czasie (transmitowane przez TVP 2), wakacyjn± zabawê – Eska Summer Hummer, a tak¿e wrêcza nagrody muzyczne Eska Music Awards (transmisja Polsat).

Opisy rozg³o¶ni pochodz± ze stron: nadaje.com oraz wikipedia.pl

Copyright © 2007-2018 Portal Gminy Z³ota.
Wszelkie prawa zastrze¿one.
Kopiowanie i wykorzystywanie zdjêæ oraz innych materia³ów zawartych w portalu bez wiedzy Redakcji zabronione.

Osób on-line: 2