Portal Gminy Z³ota - gminazlota.pl

Pi±tek, 19 kwietnia 2024, Do koñca roku 256 dni Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Ogloszenia

Polecana impreza

Wyślij SMS

Pe³czyska

So³tys
Ryszard Górniak

Rada So³ecka:
Józefa Soja, Marzena Berowska, Mariusz Kuciêba, Jan Krawczyk, Tadeusz Bartnik.

Radni:
Barbara Górniak

Liczba mieszkañców:
423 (dane z 2005 roku)

Biblioteka:
Gminna Biblioteka (dzia³a przy bibliotece Centrum Kszta³cenia Na Odleg³o¶æ - darmowy dostêp do internetu).

Ko¶ció³:
wzniesiony w po³ XVIII wieku. murowany.


Zabytki:
- Kaplica grobowa Olszowskich, murowana z koñca XIX wieku
- Dzwonnica murowana, kamienna z I po³owy XVIII wieku
- Archeolodzy odkryli pozosta³o¶ci kamienio³omu z XI-XII wieku na górze Zawinnicy.


Atrakcje:
Na po³udniowym stoku Zawinnicy mie¶ci siê rezerwat ze stanowiskami sasanki ³±kowej, zawilca wielokwiatowego, oraz mi³ka wiosennego.

Na górze Olbrych po³o¿one by³o grodzisko z XIII-XIV wieku.

O Pe³czyskach sta³o siê g³o¶no w 2001 roku za spraw± sensacyjnych odkryæ archeologicznych. Archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odkryli osadê z II wieku p.n.e z bogatymi materia³ami zabytkowymi. Poza tym okaza³o siê ¿e w Pe³czyskach nad niewielkim strumykiem zamieszkiwali m.in Celtowie. Podsumowaniem wyników badañ by³ zorganizowany przez Uniwersytet Warszawski i firmê Lafarge Nida Gips festynu pod nazw± Oppidium Lafarge Nida Gips.

Kultura:
Prê¿nie dzia³a zespó³ stra¿acki "Pe³czyszczanie", organizowany jest co roku festyn "Powitanie lata".
¯ycie kulturalne so³ectwa skupia siê w wyremontowanej si³ami miejscowej jednostki OSP i Gminy Z³ota remizie stra¿ackiej.

Sport:
Pi³karze z Pe³czysk bior± udzia³ w rozgrywkach pi³ki no¿nej na trawie (w zespole Z³oty Team Broniszów powiat kazimierski) w Kazimierskiej Powiatowej Lidze Pi³ki No¿nej, Galactic Stawiszyce - rozgrywki halowe, GKS Strzelec Chroberz (Klasa B seniorów, futsal).


HISTORIA SO£ECTWA

Nazwa pochodzi od staropolskiego wyrazu PE£K które mia³o oznaczaæ miejsce obozowania wojska (wed³ug Danuty Kopertowskiej)

Pierwsza wzmianka pochodzi z 1224 roku gdy na wiecu ksiêstwa krakowskiego Leszek Bia³y przekazuje czê¶æ wsi biskupowi krakowskiemu. W polach pe³czyñskich i probos³awickich istniej± (jeszcze ? przyp. L. Z.) kopce, które wed³ug tradycji s± grobami poleg³ych tu podczas najazdu tatarskiego z 1241 roku. Pierwszym znanym mieszkañcem wsi by³ Klemens z Pe³czysk syn Jêdrzeja, który zgin±³ podczas bitwy pod Legnic± w 1241 roku.

W roku 1266 w dokumencie wydanym przez ksiêcia krakowskiego Boles³awa Wstydliwego pada nazwa Pe³czyska, jest to zapis transakcji kupna-sprzeda¿y miêdzy ksiê¿n± Salome± a wdow± po Baranie z Pe³czysk. By³ tu te¿ podobno zamek, w którym w 1304 roku buntowniczy ksi±¿ê kujawski W³adys³aw £okietek urz±dzi³ bazê wypadow± przeciwko ówczesnemu królowi polskiemu Wac³awowi. Zamek zosta³ wed³ug przekazów zniszczony przez Szwedów. Pozosta³y legendy o lochach i skarbach. W 1325 sta³ tu ju¿ ko¶ció³ poniewa¿ ¼ród³a podaj± pierwszego proboszcza Miko³aja de Pelticz . Kolejna wzmianka to rok 1371, gdy Katarzyna z Pe³czysk sprzedaje wie¶ Miko³ajowi z Knyszyna kanonikowi krakowskiemu za 300 grzywien. Transakcja ta zosta³a potwierdzona przez królow± El¿bietê siostrê Kazimierza Wielkiego.

Jan D³ugosz w swoich kronikach wspomina o Pe³czyskach (XV wiek )ale nie daje dok³adnego opisu, mówi tylko o wsiach nale¿±cych do parafii: Stawiszyce i Niegos³awice.

¬ród³a wspominaj± Mieczys³awa z Pe³czysk, który na pocz±tku XV wieku by³ kanonikiem biskupstwa krakowskiego. Na pocz±tku XVI wieku wie¶ nale¿y do Katarzyny Plechowskiej. W 1579 roku w³a¶cicielem wsi by³ Marcin Rozen. Mia³ on 20 kmieci na dzisiêciu ³anach ziemi. Mieszka³o te¿ we wsi 4 zagrodników z rol±, 4 cha³upników, 16 komorników oraz 6 rzemie¶lników. W XVII wieku wie¶ nale¿a³a do rodziny £ebkowskich.

W 1827 roku by³o tu 54 domy i 381 mieszkañców.

Opis wsi z koñca XIX wieku mówi, i¿ by³ tu ko¶ció³ parafialny (wybudowany w latach 1770-71 roku przez £ebkowskich), szko³a pocz±tkowa, dom dla starców i kalek, gorzelnia parowa z 1873 roku, m³yn amerykañski, pok³ady torfu i marglu kredowego.

Obok wsi istnia³ folwark nale¿±cy do dóbr pe³czyñskich.

Dobra Pe³czyska obejmowa³y oprócz folwarku Pe³czyska równie¿: Wymys³ów, Olbrycht, Kostrzeszyn, Mêkarzowice. Razem dobra obejmowa³y 2 358 mórg ziemi.

Folwark Pe³czyska zajmowa³ 358 mórg ziemi uprawnej. Budynków folwarcznych murowanych by³o piêæ a drewnianych dziesiêæ.

W 1888 roku parafia Pe³czyska liczy 2 323 dusz. Wie¶ nale¿y do gminy Z³ota.

W czasie okupacji niemieckiej 10 VII 1944 samoloty niemieckie zbombardowa³y wie¶, zginê³o trzy osoby. (£yko Janina lat 32, Socha Stanis³aw lat 14, Szczepaniak Anna lat 50). Kilka dni pó¼niej aresztowano we wsi 10 osób, które wywieziono na roboty do Niemiec.


  • Artyku³ o parafii Pe³czyska w Tygodniku Katolickim "Niedziela" [Czytaj]

Copyright © 2007-2018 Portal Gminy Z³ota.
Wszelkie prawa zastrze¿one.
Kopiowanie i wykorzystywanie zdjêæ oraz innych materia³ów zawartych w portalu bez wiedzy Redakcji zabronione.

Osób on-line: 1