Portal Gminy Z³ota - gminazlota.pl

Wtorek, 19 marca 2024, Do koñca roku 287 dni Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Miernów

So³tys:
Wit Wójcik

Rada So³ecka:
Waldemar Rusiecki, Gustaw Urbañski, Ryszard Ziêba.

Radny:
Lucjan Adamczyk

Liczba mieszkañców:
319 (dane z 2005 roku)

Szko³a:
Szko³a Podstawowa, Przedszkole.

Sport:
boiska sportowe przy szkole podstawowej.

Inne:
- Prê¿nie dzia³a jednostka OSP, która w sierpniu 2006 roku obchodzi³a uroczysto¶æ 40 lecia istnienia.
Dziêki funduszom unijnym pozyskanym przez Gminê Z³ota powsta³ plac zabaw.


HISTORIA SO£ECTWA

Pochodzenie nazwy nie jest przez jêzykoznawców dok³adnie okre¶lone. Wywodz± j± od s³owa mierny (s³aby).  Pierwsza wzmianka  pochodzi z 1470 roku (Myernów).  Przynajmniej od po³owy  XV wieku by³a to wie¶ królewska nale¿±ca do parafii Probo³owice. Opisuje j± Jan D³ugosz. Zapisa³ on i¿ by³ tu folwark królewski  i karczma.

Do 1795 roku by³a to wie¶ królewska. W zwi±zku z tym przeprowadzano lustracje, czyli przegl±d stanu maj±tku króla na dany rok.

Z pierwszej lustracji z 1564 roku dowiadujemy siê, ¿e we wsi mieszka³o jedenastu osiad³ych kmieci na piêciu i pó³ ³ana ziemi. P³acili wtedy po dwa floreny podatku rocznie. Oddawano te¿ dla w³adz królewskich podatek w formie: kur, sera i jaj. We wsi by³a te¿ karczma z kawa³kiem ziemi. Lustratorzy zapisali ponadto, ¿e „na przejazd królewski daj± owsa, jak insze wsi”.

W 1661 roku przeprowadzono kolejn± lustracjê. Wed³ug niej mieszka³o w niej ju¿ tylko piêciu kmieci (by³ to czas po „potopie”szwedzkim) p³ac±cych po 6 florenów podatku. P³acili te¿ podatek w owsie i po kopie jaj rocznie. We wsi ju¿ nie zanotowano karczmy ani m³yna  (który zapewne by³ na pocz±tku XVII wieku). Wie¶ dzier¿awili Stanis³aw Rogowski i jego ¿ona El¿bieta. Dzier¿awa by³a ustanowiona przez przywilej królewski z 7 IV 1653 roku wydany przez królow± Ludwikê Mariê.

Kolejn± lustracjê przeprowadzono w 1789 roku. Lustratorzy zapisali „w tej wsi jest ról kmiecych 14, w których zastali¶my gospodarzy siedemnastu”. P³acili oni czynszu po 3 z³ote od roli, po 8 sztuk jaj i 2 korce owsa rocznie. We wsi mieszka³o te¿ czterech zagrodników, jeden cha³upnik i dwóch czynszowników. Zanotowano te¿, ¿e ”we wsi jest karczma z drzewa na wêgie³ budowana, s³om± poszyta w tej izba szykowna z komor±. Granice tej wsi z Stawiszycami szlacheck±, Bêdziakami wsi± królewsk±, Soboszowem , Probo³owicami  i Pe³czyskami wsiami szlacheckimi. O granic tej wsi nie masz ¿adnych kontrowersyi.”

W 1827 roku by³a to ju¿ wie¶ rz±dowa sta³o w niej 25 domów i mieszka³o 106 mieszkañców.  W XIX wieku by³a tu szko³a pocz±tkowa. 

Podczas I wojny ¶wiatowej przechodzi³ tu front. Proboszcz z Probo³owic zanotowa³ takie wydarzenie z tamtych czasów. „25 I 1915 roku s±d austro- wêgierski nakaza³ rozstrzelaæ w Miernowie miejscowego parafianina Wojciecha Pi³ata, melancholika nieszczê¶liwego „osamotnionego, który nie maj±c gdzieby g³owê sk³oniæ tu³a³ siê po krewnych i s±siadach. Bohaterzy austryjaccy rozstrzelali go na postrachy za to, ¿e siê krêci³.”

Copyright © 2007-2018 Portal Gminy Z³ota.
Wszelkie prawa zastrze¿one.
Kopiowanie i wykorzystywanie zdjêæ oraz innych materia³ów zawartych w portalu bez wiedzy Redakcji zabronione.

Osób on-line: 3