Portal Gminy Z³ota - gminazlota.pl

Wtorek, 19 marca 2024, Do koñca roku 287 dni Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety

Ogloszenia

Polecana impreza

Wyślij SMS

Archeologia

Na terenie so³ectwa Pe³czyska, archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego dokonali w ostatnich latach zaskakuj±cych odkryæ. Okaza³o siê, ¿e na obszarze dzisiejszej gminy Z³ota, zamieszkiwa³a jedna z najwiêkszych spo³eczno¶ci celtyckich na terenie po³udniowej Polski!

W
Samorz±dowy O¶rodek Dziedzictwa Kulturowego Ponidzia w Chrobrzu mo¿na obejrzeæ specjaln± ekspozycjê po¶wiêcon± badaniom archeologicznym w Pe³czyskach.


BADANIA 2001

Od 30 lipca 2001 w Pe³czyskach (gmina Z³ota) przebywaj± archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Trzydziestoosobowa ekipa, pracuj±ca pod kierunkiem Marcina Rudnickiego w ramach „Ekspedycji Celtyckiej” kontynuuje prace rozpoczête przed rokiem.

DSC02996.JPG

Podobnie jak w roku ubieg³ym stanowiska badawcze znajduj± siê na polach rodzin Lumerów, Cieciurów i Lechów. Mimo, i¿ badania dopiero siê zaczynaj± to archeolodzy ju¿ mog± siê pochwaliæ bardzo ciekawymi odkryciami.

W odkrytej ziemiance, oprócz ko¶ci zwierzêcych znaleziono ceramikê wykonan± na kole garncarskim, pier¶cieñ wykonany ze srebrnego drutu oraz ko¶ciany grzebieñ. Oprócz tego wydobyto stamt±d muszelkê, której miejsce pochodzenia nale¿y wi±zaæ z morzami ciep³ymi. Widoczny jest w niej otwór, a wiêc mog³a ona s³u¿yæ jako ozdobny wisior. ¦lady te pochodz± z czasów wp³ywów rzymskich, tj. III wieku po Chrystusie.

- Na wzgórzu, które od po³udnia góruje nad Pe³czyskami odkryli¶my groby. W jednym z nich znale¼li¶my fragmenty stopionego szk³a. Zapewne wraz z innymi rzeczami nale¿±cymi do zmar³ego z³o¿ono je na stosie, a nastêpnie wsadzono do grobu - mówi szef ekspedycji Marcin Rudnicki.

- Do bardzo ciekawych i rzadkich na skalê naszego kraju odkryæ, na pewno zaliczymy grób szkieletowy kultury przeworskiej z okresu pó¼no lateñskiego – dodaje Rudnicki.

DSC03576.JPG

Znaleziony szkielet to szcz±tki m³odej dziewczyny w wieku 12 - 15 lat. Cia³o zosta³o u³o¿one na prawym boku z lekko podkurczonymi nogami i wyprostowanymi rêkoma. Przy zmar³ej znaleziono naczynia które jednoznacznie wskazuj±, ¿e pochodzenie grobu nale¿y wi±zaæ z kultur± przeworsk±.

W kulturze tej regu³± w obrzêdzie grzebania zmar³ych by³o palenie cia³a na stosie. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z grobem szkieletowym. W Polsce znaleziska tego typu nale¿± do rzadko¶ci ,a w Ma³opolsce, s± to przypadki jednostkowe.

Jak mówi± archeolodzy jest to znalezisko naprawdê zaskakuj±ce, którego nie spodziewali siê tu znale¼æ. Ale jak siê ju¿ przekonali w Pe³czyskach nic nie mo¿e dziwiæ.

Badania warszawskich archeologów, niemal w ca³o¶ci s± finansowane przez firmê Lafarge Nida Gips.



BADANIA 2004

Kolejnych kilkana¶cie grobów z ró¿nych epok odkryli warszawscy archeolodzy, prowadz±cy badania na cmentarzysku w Pe³czyskach (gmina Z³ota). Najstarszy liczy sobie oko³o sze¶ciu tysiêcy lat, "najm³odszy" oko³o dwóch tysiêcy.

W¶ród odkrytych w tym sezonie pochówków s± groby jamowe, w których zw³oki zosta³y pochowane bezpo¶rednio w ziemi. S± groby popielnicowe, czyli urny z prochami zmar³ego, S± najstarsze, z epoki kamienia ³upanego, wy³o¿one kamieniami katakumby.

DSC03501.JPG

Jedna z takich katakumb, odkryta na samym pocz±tku badañ, okaza³a siê pusta. - Jest ma³o prawdopodobne, by ¿aden fragment szkieletu nie zachowa³ siê do naszych czasów. To po prostu niemo¿liwe. St±d nasze przypuszczenia, ¿e jest to grób symboliczny, pami±tka po kim¶, kto zgin±³ gdzie¶ daleko - mówi Marcin Rudnicki z Uniwersytetu Warszawskiego, inicjator wykopalisk w Pe³czyskach i ich kierownik.

W innym z kolei grobie archeolodzy znale¼li szkielet u³o¿ony twarz± do ziemi. Nie koniec na tym: czaszce pochowanego tam cz³owieka brakowa³o górnej jej czê¶ci. Dosadniej mówi±c - czubka g³owy. Archeolodzy przypuszczaj±, ¿e zosta³a odciêta. Przed czy po ¶mierci, wyja¶ni± dopiero szczegó³owe badania antropologów. - Nie ma mo¿liwo¶ci, by szkielet zosta³ uszkodzony na przyk³ad w czasie orki. Grób by³ nietkniêty - opowiada Rudnicki. [...]

P1080930.JPG
Zdjêcia Marcin Rudnicki (fot.1,2,3,4)

Tegoroczna ekspedycja archeologów do Pe³czysk, trzecia z kolei, pierwsza po dwuletniej przerwie, nie nale¿y do naj³atwiejszych. Blisko trzydziestu studentów oraz kierownictwo wykopalisk przyjechali na Ponidzie na pocz±tku sierpnia. Przez pierwszych kilka dni badacze nie mogli rozpocz±æ wykopów, gdy¿ z pola, na którym le¿y cmentarzysko, nie zebrane by³o zbo¿e. Innymi s³owy, archeolodzy musieli czekaæ na mocno w tym roku spó¼nione ¿niwa. Kolejne opó¼nienie spowodowa³y deszcze. Na szczê¶cie, jak podkre¶la Rudnicki, studenci pracuj±cy w tym roku pod jego kierownictwem to jedna z lepszych jego ekip.

/Echo Dnia, Teresa Kr±¿, 2004/


Oppidium Lafarge Nida Gips

Multimedialne prezentacje, wystêpy legendarnych zespo³ów folkowych, tañce irlandzkie i szkockie, efekty ogniowe ... To wszystko mo¿na by³o zobaczyæ w czasie „Oppidium Lafarge Nida Gips”, festynie zorganizowanym w Pe³czyskach przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego i firmê Lafarge Nida Gips.

W tym dniu nikt nie mia³ problemów z dotarciem do Pe³czysk, malowniczej wioski po³o¿onej na po³udniu gminy Z³ota. Podró¿nym drogê wskazywa³y poka¼nych rozmiarów drogowskazy pod¶wietlane p³on±cymi pochodniami. By³ to zwiastun, ¿e w Pe³czyskach szykuje siê co¶ niezwyk³ego.

Sama impreza rozpoczê³a siê kilkana¶cie minut po godzinie 18:00. Na samym pocz±tku jak zwyczaj nakazuje powitano szacownych go¶ci, którzy licznie zjawili siê na celtyckiej zabawie. W¶ród nich dostrzegli¶my m.in. starostê piñczowskiego Andrzeja Kozerê, wicewojewodê Mariê Zubê, konsula Francji Rolanda Blatmanna, przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a tak¿e wiceprzewodnicz±cego Rady Naukowej Instytutu Archeologii UW profesora Jerzego Okulicza Kozaryna. W pó¼niejszym czasie dotar³ tak¿e prezes Lafarge Nida Gips Marc Asuston.

Po powitaniu przyszed³ czas na rozpoczêcie prezentacji wyników dotychczasowych badañ archeologicznych na wzgórzach pe³czyskich. Zrobiono to w sposób niezwykle oryginalny i efektowny. Gdy w Oppidium przygaszono wszystkie ¶wiat³a i nasta³ mrok roz¶wietlany jedynie przez p³on±ce ogniska, na wielkim telebimie ukaza³a siê rekonstrukcja Pe³czysk sprzed tysiêcy lat. Marcin Rudnicki, szef „Ekspedycji Celtyckiej” UW opowiada³ o ¿yciu i historii osadnictwa celtyckiego na Ponidziu. Ten m³ody archeolog sta³ siê w ostatnim czasie, niew±tpliwie jednym z najs³awniejszych archeologów w Polsce i to w³a¶nie dziêki odkryciom w gminie Z³ota.

Organizatorzy, aby urozmaiciæ prezentacje zaprosili na Ponidzie legendarne zespo³y folkowe: Open Folk i Carrantuohill. Ten ostatni jest czêstym uczestnikiem festiwali w Pary¿u i Moskwie. Ich ¿ywio³owa gra i porywaj±ce rytmy udzieli³y siê tak¿e widowni, która mimo ch³odu entuzjastycznie przyjmowa³a ka¿d± z grup.

pelczyska1.jpg

pelczyska3.jpg

Jednak to nie wszystko, co tej nocy czeka³o na uczestników festynu. Na scenie bowiem pojawili siê tak¿e tancerze z zespo³u Comhlan w oryginalnych irlandzkich, szkockich i starofrancuskich strojach.

fpel.jpg

Ogromne wra¿enie na publiczno¶ci wywar³o widowisko „Perperuna”, czyli wêdrówka do korzeni pras³owiañskich, przygotowana przez teatr AKT z Warszawy.

pelczyska2.jpg

Niepowtarzaln± scenografiê Oppidium, która wprowadzi³a nas w niezwyk³y i tajemniczy ¶wiat sprzed tysiêcy lat, zaprojektowa³ Radek Nowakowski, a plastyczne wykonanie pozostawiono plastykom z... Ponidzia - Annie Chojnackiej i Paw³owi Kisielewskiemu.

Zainteresowanie spo³eczeñstwa nauk± poprzez zabawê okaza³o siê „strza³em w dziesi±tkê” i jak zapewni³ archeolog Marcin Rudnicki za rok odbêdzie siê kolejny archeologiczny festyn. Najwa¿niejsze jednak jest to, ¿e wyniki ciê¿kiej pracy archeologów nie spoczn± na d³ugie lata w archiwach, lecz bêd± wci±¿ ¿ywe w¶ród spo³eczeñstwa. Gwarantem tego jest Lafarge Nida Gips, firma która objê³a mecenatem warszawskich archeologów.

Copyright © 2007-2018 Portal Gminy Z³ota.
Wszelkie prawa zastrze¿one.
Kopiowanie i wykorzystywanie zdjêæ oraz innych materia³ów zawartych w portalu bez wiedzy Redakcji zabronione.

Osób on-line: 1